Blog - Rozmiary butów dziecięcych - jak dobrać? Sklep Maja i Maks

Darmowa wysyłka już od 299,00 zł.

Sklep Maja i Maks

Rozmiary butów dziecięcych - jak dobrać?

0
Rozmiary butów dziecięcych - jak dobrać?

Kupowanie butów dla dziecka przez internet może wydawać się skomplikowane ale takie być nie musi! Rodzice często zastanawiają się jak dobrać rozmiar buta  dziecka. W dzisiejszym wpisie przybliżymy Wam tematykę odpowiedniego mierzenia stóp dziecięcych, doboru rozmiaru buta dla dziecka oraz rozmiary butów dziecięcych wybranych firm obuwniczych. 

 

Emel roczki buty dla dziecka sztyblety

 

Jak zmierzyć stopę dziecka? 

 

Zacznijmy od początku, czyli od najważniejszej czynności a mianowicie poprawnego zmierzenia stóp dziecka. Kiedy wiemy jak to poprawnie zrobić, proces ten stanie się niezwykle prosty. Będziemy potrzebować kartki papieru, ołówka lub długopisu oraz linijki. Kartkę papieru kładziemy na ziemi (nie na dywanie aby nam się kartka nie zaginała) i prosimy dziecko by stanęło oboma stopami na tej kartce. Odznaczamy piętę i duży palec dziecka. Mierzymy oczywiście obie stopy i staramy się aby ołówek czy długopis trzymać prostopadle do kartki  i możliwie blisko stopy by nie dorysować przypadkiem kilku dodatkowych milimetrów. Po skończeniu tych czynności mierzymy zaznaczone odległości, koniecznie linijką lub drewnianą miarką a nie centymetrem krawieckim. Niestety stare centymetry krawieckie mają tendencję do nietrzymania właściwej miary i możemy się o kilka milimetrów przeliczyć. Drugim sposobem jest przyłożenie kartki do ściany i traktowanie jej jako początku naszej miary. Stopę stawiamy na kartce tak by pięta dotykała ściany i odznaczamy palce dziecka. Obie metody są poprawne i powinny dać nam właściwą długość stopy dziecka. Podsumowując dobrze dobrany rozmiar buta dziecka jest sprawą kluczową jeśli chodzi o wygodę dziecka. 

 

Mido buty dla dziecka skórzane

 

Najczęstsze błędy przy doborze butów dla dziecka

 

Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest wybór sporo za dużych butów aby starczyły na dłużej. Jest to pozorna oszczędność a ceną, którą zapłacimy to nieprawidłowy rozwój stóp dziecka. Dziecko by utrzymać za dużego buta na stopie inaczej układa stopę w bucie, nienaturalnie napina stopę i podkurcza paluszki. Dodatkowo dziecku po prostu jest niewygodnie w za dużych butach. Buty powinny być delikatnie większe od stopy by zapewnić miejsce dla rosnącej nogi. Podsumowując dobrze dobrany rozmiar buta dziecka jest sprawą kluczową jeśli chodzi o wygodę dziecka i wspieranie poprawnego rozwoju stopy. 

Kolejnym błędem jest kupowanie butów opierając się na rozmiarze butów, które już dziecko posiada czy też rozmiarze skarpetek niemowlęcych, które dziecko nosi, bez zmierzenia stopy dziecka. Każda firma ma swoje długości wkładek i nie można wybierać rozmiaru butów na podstawie butów innej firmy. Rozmiary skarpetek niemowlęcych w ogóle nie powinny być brane pod uwagę podczas wyboru rozmiaru obuwia. 

Ostatnim już na naszej liście błędem jest kupowanie dzieciom używanych butów. Stopa każdego dziecka ma unikalny kształt i każde dziecko na swój indywidualny sposób stawia kroki. Jeśli włożymy dziecku na nogi buciki, które były używane wcześniej przez inne dziecko to stopy naszego dziecka będą dopasowywać się do wkładki, która wcześniej dopasowała się do stóp poprzedniego właściciela. Nie jest to zdrowe, zaburza to prawidłowy rozwój stóp dziecka i może prowadzić w przyszłości do problemów zdrowotnych.   

 

Dlaczego odpowiedni rozmiar butów dziecięcych jest tak ważny?

 

Ten temat należy rozpatrzyć z dwóch perspektyw. Po pierwsze buty dziecięce nie powinny być za duże. Akceptowalny zapas to 0,5 do 1cm w zależności od rodzaju buta, rodzaju ocieplenia i firmy.  Większy niż standardowy zapas powoduje, że dziecko zamiast naturalnie stawiać kroki, musi napinać stopę aby utrzymać za dużego buta na nodze i aby się przez niego nie przewrócić.   Drugim aspektem są za małe buty dziecięce. Większość dzieci nie powie rodzicom, że buty są za małe, po prostu zaczną podwijać paluszki aby stopa się zmieściła i tak będą chodzić. Jest to niekomfortowe i może prowadzić do problemów zdrowotnych. Trzeba pamiętać aby mniej więcej co miesiąc przeprowadzać kontrolny pomiar stóp dziecka.  Jedynymi butami, przy wyborze których akceptowalny jest zapas aż do 1,5cm są buty zimowe, które są bardzo grubo ocieplone w środku. Futro które znajduje się w takim bucie w dużym stopniu zmniejsza ilość miejsca w bucie i dlatego też producenci sugerują by wybierać rozmiar około 1cm większy to max 1,5cm.   

 

Sandałki dla dzieci letnie obuwie emel roczki buty dziecięce

 

 

Jak często należy kupować dziecku nowe buty?     

  

Pierwsze buty kupujemy dziecku gdy zaczyna ono samodzielnie chodzić. Wcześniej dziecko może swobodnie chodzić w domu na boso, czy w skarpetkach a na dwór można zakładać mu tzw niechodki czyli buty skórzane lub materiałowe, bez sztywnej podeszwy.  Tak jak opisaliśmy wcześniej zakup butów zaczynamy od dokładnego zmierzenia stóp dziecka aby odpowiednio dobrać rozmiar butów dziecięcych.  Stopy dziecka rosną przeciętnie około 1cm rocznie także musimy mniej więcej co miesiąc mierzyć stopy. Statystycznie dobrze dobrane obuwie starcza dziecku na około 3,4 miesiące wygodnego użytkowania.           

Jak wygląda tabela rozmiarów butów dziecięcych?

Rozmiary butów dziecięcych różnią się do siebie w zależności od rodzaju buta jak i producenta. Jeśli zastanawiacie się jaki rozmiar buta dla rocznego dziecka dobrać to nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi! Po prostu musimy zmierzyć stopy i wybrać odpowiedni nr obuwia według tabeli rozmiarów butów dziecięcych danego producenta. Poniżej przedstawiamy tabele rozmiarów butów dziecięcych dwóch producentów Emel i Mido.

 

Emel Roczki  20 21 22 23 24 25
cm 12,4 13,1 13,7 14,3 15,0 15,5

Tabela butów dziecięcych Emel Roczki

 

Mido 

Zwierzaczki

20 21 22 23 24 25
cm 13,0 13,6 14,3 15,0 15,6  16,3

Tabela rozmiarów butów dziecięcych Mido ze zwierzaczkami

Jak widzicie, długości wkładek w tych samych rozmiarach u dwóch producentów diametralnie się od siebie różnią, dlatego też zawsze mmusimy zmierzyć stopę dziecka zanim dobierzemy odpowiedni rozmiar bura dziecka. 

 

Materiał wykonania butów dziecięcych 

 

Najlepszym materiałem na buty dziecięce jest skóra naturalna. Skóra naturalna jest materiałem oddychającym, pochłania i oddaje wilgoć. Skóra naturalna jest elastyczna, delikatna w dotyku, miękka. Godni zaufania producenci wykorzystują skóry certyfikowane, do których barwienia czy garbowania nie są używane szkodliwe substancje. Drugim materiałem, który także świetnie nadaje się na buty, zwłaszcza latem, jest bawełna oraz przędza z wełny merynosa. Oba te materiały są bezpieczna dla skóry i są oddychające. Sztuczne, nieoddychające materiały nie sprawdzą się tak dobrze w użytkowaniu obuwia. Stopa może się pocić, odbarwiać a także może dość do zatarć czy odciśnięć.

 

Mam nadzieję, że powyższy artykuł wyjaśnił Wam temat poprawnego dobierania rozmiaru butów dziecięcych i z tą wiedzą, będziecie wiedzieć jak dobrać rozmiaru buta dla dziecka i zakupy online staną się dużo prostsze!  

 

Tutaj znajdziecie nasze fantastyczne obuwie dziecięce firmy:

 - Emel

- Mido 

- Mazurek 

- Bobux 

- Mrugała 

 

Pozdrawiam Was serdecznie i do zobaczenia, Magda

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl